Jak działają grzyby? – Goryczak żółciowy przeciw nowotworom? (Tylopilus felleus)

Badania, Grzyby, Zdrowe

4.3
(9)

O Goryczaku żółciowym przeciętnie wiadomo niewiele oprócz tego, że do jedzenia się nie nadaje. Niektórzy nazywają go błędnie Szatanem (biblijna postać, która skusiła pierwszych ludzi do wyboru drogi śmierci) – błędnie gdyż ciężko znaleźć doniesienia o śmiertelnym zatruciu tym grzybem. Ten grzyb jest po prostu niedobry, jest okropnie gorzki, co rzecz jasna może powodować różne dolegliwości, jednakże jest po prostu na tyle nieprzyjemny w smaku że nie sposób go zjeść. Przypadkowe wrzucenie go np. do zupy czy też do sosu może rzeczywiście wywołać szatańską wściekłość, gdyż okazuje się wszystko trzeba wylać…

Jak donosi anglojęzyczna wikipedia grzyba tego można jednak spotkać na targach w meksyku 1 (nie dotarłem niestety do informacji jak go jedzą?). A lokalne przepisy kuchni francuskiej, niemieckiej i rumuńskiej proponują wygotować grzyba w chudym mleku, po czym podobno nadaje się do zjedzenia2.

Pytanie jednak czy zbieranie tego grzyba może mieć większy sens, oprócz tego spożywczego? Znamy różne gorzkie zioła, które spożywane w dużej ilości mogą być rzeczywiście tragiczne w skutkach np. piołun i jego działanie halucynogenne. Jednakże w niewielkiej ilości piołun może być przydatnym ziołem. Pytanie czy podobnie może być z tym grzybem?

Goryczak żółciowy w walce z rakiem?

Nie znam osoby, ani lekarza który zapisywałby ekstrakty z tego grzyba, więc ciężko tu mówić o obecnym aktywnym i praktycznym jego stosowaniu. Jednakże naukowa literatura (poniżej) donosi o dosyć sporej ilości badań i pozytywnych, coprawda większość na myszach i na szczurach, ale wyniki są naprawdę zadowalające.

W każdym bądź razie pierwsze co należy zauważyć to goryczkę, która może posłużyć jako regulator produkcji kwasów żółciowych, co też nam nazwa tego grzyba sugeruje.

Jeżeli chodzi o ciekawe badania ,to przykładowo jedno z nich (Ohtsuka i wsp., 1973) mówi o ekstrahowanych polisacharydach z grzybni podawanych myszom w dawce 300mg/kg. Okazało się, że hamuje to wzrost mięśniaka (Sarcoma 180) i raka Ehrlicha3.

W innych badaniach, tym razem Polskich! (Grzybek J. i inni., 1994) – oceniono aktywność tylopianu (glukany izolowanego z owocników). Pojedyncze wstrzyknięcie tylopianu zastosowane razem z preparatem Propionibacterium acnes było wystarczające, aby wydłużyć średni czas życia myszy. Ponadto tylopian wykazał się dużą cytotoksycznością w stosunku do komórek nowotworowych 180-TG in vitro. Więcej informacji u źródła.

Różnych badań na temat tego grzyba jest więcej, badano też z dobrym skutkiem np. właściwości przeciwzapalne itd. Odnośniki naukowe pod artykułem.

Zastosowanie tego grzyba lub ekstraktów z niego w leczeniu nowotworów u myszy, sugeruje jego działanie immunologiczne, wysoce wzmacniające działanie antynowotworowe. Na ludziach nie znalazłem jeszcze badań, albo nie zostały opublikowane.

Inną zaletą goryczaka żółciowego są jego właściwości zmniejszające poziom cholesterolu, dzieje się to za sprawą glukanów w nim zawartych. Niektórzy sugerują aby stał się składnikiem naszych domowych apteczek.

Różne badania:

Ohtsuka S, Ueno S, Yoshikumi C, Hirose F, Ohmura Y, Wada T, Fujii T, Takahashi E.
Polysaccharides having an anticarcinogenic effect and a method of producing them from species of Basidiomycetes.
UK Patent 1331513, 26 September 1973.

McLaughlin DJ.
Fruitbody formation by Tylopilus felleus in axenic culture.
Mycologia. 1974 66(1):197-202.

Kohlmunzer S, Grzybek J, Molik-Wegiel J.
Investigations on the biological activity of extracts of Tylopilus felleus (Bull. ex Fr.) P Karst. by means of mycological tests.
Pol J Pharmacol Pharm. 1975 27(1):95-9.

Kohlmunzer S, Quinn ML, Benoit PS, Farnsworth NR.
Antiinflammatory activity of Tylopilus felleus (Bull. ex Fr.) P. Karst.
Pol J Pharmacol Pharm. 1977 29(5):539-41.

Chlap Z, Kohlmunzer S.
Effect of Tylopilus felleus preparation on transplantable tumors in mice.
Planta Medica. 1978 33(3):290-1.

Kohlmunzer S, Grzybek J, Tanaka M.
Anti-tumor and cyto-toxic activity of polysaccharides from Tylopilus felleus.
Planta Medica. 1980 39(3):231-2.

Defaye J, Kohlmunzer S, Sodzawiczny K, Wong E.
Structure of an antitumor, water-soluble D-glucan from the carpophores of Tylopilus felleus.
Carbohydrate Research. 1988 173(2):316-23.

Grzybek J, Zgorniaknowosielska I, Kasprowicz A, Zawilinska B, Kohlmunzer S.
Antitumor activity of a fungal glucan tylopilan and Propionibacterium acnes preparation.
Acta Societatis Botanicorum Poloniae. 1994 63(3-4):293-8.

Wolfe CB.
Type studies in Tylopilus (Boletaceae). V. Taxa described by Alexander H. Smith, Harry D. Thiers, and Samuel J. Mazzer.
Can J Bot. 1991 69(8):1833-8.



Podobne artykuły ze strony:
    None Found

Jak bardzo to było pomocne?

ściągnij gwiazdki z nieba by to ocenić

średnia 4.3 / 5. ilosc głosów: 9

No votes so far! Be the first to rate this post.

Prześlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *