Siemieniotka – jak zrobić siemieniotkę? – tradycyjna zupa śląska

Domowe, Przepisy kulinarne

5
(2)

Siemieniotka

  • Składniki (na 1,5-2 litry zupy):
  • 50 dkg siemienia konopnego
  • 30-50 dkg kaszy gryczanej niepalonej
  • 0,5-1 cebula
  • 0,5-1 szklanka mleka
  • 2-3 łyżeczki mąki
  • 0,5-1 łyżeczki masła
  • liście laurowe i ziele angielskie, szczypta soli

Wykonanie:

W większym garnku zagotować około 0,5 litra wody z cebulą pokrojoną w plasterki (rogaliki, nie w kostkę), liśćmi laurowymi, zielem angielskim i solą. Gotować do zeszklenia cebuli.

W drugim, mniejszym garnku nieemaliowanym (żeby emalia nie pokruszyła się przy ucieraniu siemienia) zagotować siemię. Gotować 3-5 minut, po czym wylać „bury” wywar przecedzając siemię. Można powtórzyć tę operację, gdy chce się uzyskać zupę pozbawioną goryczkowego smaku. Po drugim (lub trzecim) zagotowaniu siemienia w niedużej ilości wody, należy drewnianym tłuczkiem ugniatać i tłuc siemię (można to robić gotując nadal wywar). Na początku efekty są bardzo mizerne, ale po pewnym czasie uzyskuje się mleczny kolor wywaru i wówczas należy wywar przelać do garnka z wywarem z cebulą. Do garnka z siemieniem nalać znowu niedużą ilość wody, zagotować ją i powtórzyć proces ugniatania. Tym razem ziarna siemienia dają się tłuc łatwiej i wywar szybko uzyskuje mleczną barwę. Wówczas znowu należy go wlać do garnka większego z wywarem z cebulą. Powtarzać tę czynność aż do całkowitego rozbicia siemienia, uzyskania odpowiedniej ilości zupy lub odpowiedniego jej smaku. Smak zupy należy często sprawdzać i korygować dodając 0,5-1 szklanki mleka, ewentualnie soli. Po dodaniu wszystkich wywarów z siemienia, należy zagotować zupę i dodać przygotowaną wcześniej zasmażkę (z mąki z dodatkiem masła). Łagodniejszy smak zupy uzyskujemy dodając jasną zasmażkę, bardziej wyraźny smak uzyskamy rumieniąc zasmażkę bardziej.

Zamiast pracochłonnego i czasochłonnego ubijania siemienia można próbować szybkie rozbicie rozbicie nożykami miksera, ale wówczas prawdopodobnie część skorupek siemienia ulega także roztarciu i dodawana jest do zupy.

W trzecim garnku należy ugotować kaszę do miękkości i „suchości”. Kaszę do zupy dodaje się już bezpośrednio na talerzu.   



Podobne artykuły ze strony:
    None Found

Jak bardzo to było pomocne?

ściągnij gwiazdki z nieba by to ocenić

średnia 5 / 5. ilosc głosów: 2

No votes so far! Be the first to rate this post.

Prześlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *