emocje

Emocje (z francuskiego émouvoir — „podniecenie”, „podniecenie”) to stany psychiczne o podłożu biologicznym i duszewnym, które powstają w wyniku zmian neurofizjologicznych, różnie związanych z myślami, uczuciami, reakcjami behawioralnymi oraz stopniem przyjemności lub cierpienia.  Do tej pory nie ma naukowego konsensusu co do definicji. Emocje często przeplatają się z nastrojem, temperamentem, osobowością, usposobieniem czy kreatywnością.

W ciągu ostatnich dwóch dekad badania w dziedzinie emocji rozszerzyły się o wiele dziedzin, w tym psychologię, medycynę, historię, socjologię emocji i informatykę. Bogactwo teorii, które próbują wyjaśnić pochodzenie, funkcje i inne aspekty emocji, przyczyniło się do bardziej intensywnych badań nad tym tematem. Współczesne kierunki badań nad koncepcjami emocji obejmują rozwój materiałów, które pobudzają i wywołują emocje. Ponadto skanowanie PET i skanowanie fMRI pomagają badać procesy obrazu afektywnego w mózgu.

Z perspektywy mechanistycznej emocje można zdefiniować jako „pozytywne lub negatywne doświadczenie związane z określonym wzorcem aktywności fizjologicznej”. Emocje powodują różne zmiany fizjologiczne, behawioralne i poznawcze. Pierwotną rolą emocji była motywacja zachowań adaptacyjnych, które w przeszłości przyczyniały się do przekazywania genów w wyniku przeżycia, reprodukcji i selekcji rodzinnej.

W niektórych teoriach poznanie jest ważnym aspektem emocji. Według innych teorii emocje są odrębne i mogą poprzedzać poznanie. Świadome doświadczanie emocji to mentalna reprezentacja tej emocji z przeszłego lub hipotetycznego doświadczenia, która jest powiązana ze znaczącym stanem zadowolenia lub niezadowolenia. Świadome stany ustalane są w formie werbalnych wyjaśnień doświadczenia, które opisują stan wewnętrzny.

Definicja emocji

Definicja emocji w słowniku Oxford Dictionary brzmi: „Silne uczucie, które wynika z sytuacji, nastroju lub relacji z inną osobą”. Emocje to reakcje na istotne zdarzenia wewnętrzne i zewnętrzne.

Emocje mogą być wyłaniające się (np. panika) lub nastrojowe (np. wrogość) i krótkotrwałe (np. złość) lub długotrwałe (np. smutek).  Tak więc strach może wahać się od łagodnego niepokoju do przerażenia, a wstyd może wahać się od zwykłego zakłopotania do toksycznego wstydu. Emocje zostały opisane jako składające się z zestawu skoordynowanych reakcji, które mogą obejmować mechanizmy poprzez mowę, fizjologię, zachowanie i ścieżki nerwowe.

Emocje zostały sklasyfikowane, z pewnymi relacjami istniejącymi między emocjami i niektórymi istniejącymi bezpośrednimi przeciwieństwami. Graham rozróżnia emocje jako funkcjonalne i dysfunkcyjne i twierdzi, że wszystkie funkcjonalne emocje mają korzyści.

W niektórych zastosowaniach tego słowa emocje to intensywne uczucia skierowane do kogoś lub czegoś.  Z drugiej strony, emocje mogą odnosić się do łagodnych stanów (jak dyskomfort lub zadowolenie) i stanów, które nie są skierowane na nic (jak lęk i depresja). Linia badań bada znaczenie słowa emocja w języku codziennym i stwierdza, że ​​jego użycie jest zupełnie inne niż w dyskursie akademickim.

 

Artykuły i inne informacje zawierające hasło "emocje":

Wariograf – cała prawda o wykrywaczu kłamstw

Wariograf – cała prawda o wykrywaczu kłamstw

Wariograf, szerzej znany pod nazwą „wykrywacz kłamstw", to urządzenie, którego prawdopodobnie nikomu nie trzeba przedstawiać. Jego istnienie i zasady działania są powszechnie znane - a przynajmniej tak mogłoby się wydawać. Do świadomości ludzi przedostał się bowiem popkulturowy obraz tego urządzenia, prezentowany w amerykańskich filmach i serialach kryminalnych. Wariograf - czym (nie) jest, jak...

czytaj dalej
Jak sobie radzić ze stresem?

Jak sobie radzić ze stresem?

Zarządzanie stresem (zarządzanie stresem, zarządzanie stresem ) to szerokie pojęcie, które odnosi się do technik i psychoterapii w celu kontrolowania poziomu stresu osoby. Zarządzanie stresem ma na celu poprawę codziennego życia ludzi. Istnieją różne techniki radzenia sobie ze stresem w życiu. Dobrą wiadomością jest to, że w miarę nabywania różnych technik radzenia sobie ze stresem zwiększy się...

czytaj dalej
Jak zdiagnozować PTSD (zespół stresu pourazowego)?

Jak zdiagnozować PTSD (zespół stresu pourazowego)?

PTSD zostało opisane zarówno w ICD jak i w DSM (oba te systemy mają bardzo podobne kryteria), w niniejszym artykule przedstawimy diagnostykę wg DSM-5 Te kryteria diagnostyczne dotyczą dorosłych, młodzieży i dzieci powyżej 6 roku życia. Dla dzieci w wieku 6 lat i młodszych określone są dodatkowe kryteria. Kryterium A: Narażenie na traumatyczne wydarzenie Osoba doświadczyła sytuacji zagrażającej...

czytaj dalej