Jak zarabiać na zadłużeniu państwa? – kup obligacje

Inwestycyjne, Przedsiębiorcze

5
(4)

Kolejna porada dla tych co obudzili się z ręką w nocniku… i narzekają że nasze państwo jest zadłużone. Straszą nas długiem publicznym ile to jesteśmy dłużni i ile to będziemy musieli oddać. W Warszawie nawet jest zegar wyświetlający nasze zadłużenie… dla mnie to nic innego jak czysta psychomanipulacja.

Otóż okazuje się, że statystycznie im państwo bogatsze, bardziej rozwinięte tym bardziej zadłużone, taka dziwna korelacja. Tak już to jest i w ten sposób funkcjonują państwa na rynku kapitałowo bankowym. W każdym razie jeśli chodzi o zadłużenie polski nie jest tak źle, kraje zachodnie są znacznie bardziej zadłużone. I nie jest to aż tak wielkim problemem, jedno zadłużenie jest zwykle spłacane na bieżąco, drugie zaś zaciągane.

Koszty obsługi długu to największy problem

Największym problemem zadłużenia są koszty, czyli procenty i inne opłaty od pożyczek obligacji i innych instrumentów. Ważne dla państwa by te koszty nie były zbytnio duże. Dlatego też zadaniem państwa jest takie układanie proporcji zadłużenia by te koszty zminimalizować.

Jedną z form zaciągania długów przez państwo jest sprzedaż obligacji, czyli papierów wartościowych, które po jakimś czasie państwo odkupuje płacąc dodatkowo jakiś procent (niewielki bo niewielki do kilku % ale lepsze to niż trzymanie pieniędzy bez tego procenta). Obligacje takie mogą kupować fundusze, instytucje, banki, inne państwa jak i każdy obywatel. I tu właśnie jest miejsce na nas prostych ludzi którzy chcą zarabiać na zadłużeniu kraju.

Jak i gdzie kupować obligacje skarbowe?

Jest kilka metod kupowania obligacji, po pierwsze bezpośrednio:

  • można kupić je bezpośrednio poprzez stronę http://www.obligacjeskarbowe.pl/
  • Można kupić w oddziałach PKO BP
  • obecnie jest możliwość zakupu po przez konto w inteligo.

Inna metodą jest kupno nie tyle obligacji, ale funduszu obligacyjnego. Tak na ludzki rozum to coś jakby ktoś kupował hurtem obligacje za nas. Takie udziały w funduszach można zakupić w różnych bankach, np. w usłudze inwestycyjnej po zalogowaniu się do mbanku.

Lepsze pieniądze w obligacjach niż w papierze.

Może to moje indywidualne zdanie, doradcą nie jestem, ale gwarantem wartości pieniądza papierowego jest po prostu państwo. W przypadku obligacji skarbowych występuje ono w postaci dokładnie takiego samego gwaranta, dodatkowo wypłacając nam procenty.

Pieniądze w banku vs pieniądze w obligacjach?

Jest takie powiedzenie 'pewnie jak w banku’ to tylko niestety powiedzenie, prawda taka, że w banku nie masz pieniędzy a jedynie zapis, pewnego rodzaju obietnicę że one Ci zostaną oddane do użytku jeśli poprosisz. Bank tymczasem Twoimi pieniędzmi nieźle obraca dając np. komuś kredyt itd. Gdyby się coś 'bankowi’ odpukać stało, prawda taka, że pieniądze mogą zniknąć wraz z bankiem, są coprawda jakieś gwarancje i możliwości częściowego odzyskania, ale ko wie jak to może być.

Obligacje w porównaniu do zapisów bankowych są o tyle pewniejsze, że gwarantem jest państwo, ono też coprawda może upaść, ale wtedy też raczej upadnie jego pieniądz. Generalnie trzymanie w obligacjach skarbowych, niewiele różni się pod względem bezpieczeństwa od trzymania pieniądzu danego państwa. Różnicami oczywistymi jest to, że podczas trzymania w obligacjach nie da się pieniędzmi dowoli obracać, można coprawda zarządzać przedwczesnego wykupu tracimy jednak wtedy najczęściej odsetki.

Podsumowanie

Jeśli mamy do dyspozycji gotówkę, której nie będziemy w najbliższym czasie potrzebowali, warto przemyśleć sprawę zmiany tejże gotówki na obligacje. Dzięki tej decyzji koszt obsługi zadłużenia naszego kraju zostanie zwrócony na nasz rynek do obywateli, a my coś na tym zarobimy.



Podobne artykuły ze strony:
    None Found

Jak bardzo to było pomocne?

ściągnij gwiazdki z nieba by to ocenić

średnia 5 / 5. ilosc głosów: 4

No votes so far! Be the first to rate this post.

Prześlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *