Jak skutecznie pomagać biednym, bezdomnym ludziom?

Społeczne

5
(2)

Świat bezdomnych wydaje się bardzo dalekim światem, zwykle jest bardzo odległym… w praktyce jednak codziennie spotykamy takich. Są to jednak tacy sami ludzie, jak i my. Statystyki mówią, że bezdomni stanowią około 2% ludności.

Tak naprawdę problem ten może dotknąć każdego, ludzie ulicy to często ludzie po ciężkich kryzysach jak np. utrata pracy, choroba, przemoc w domu, śmierć współmałżonka lub dziecka albo poważna niepełnosprawność fizyczna. Ludzie tacy tak naprawdę zwykle są w totalnej rozpaczy. Uderzeni osobistymi tragediami stracili mieszkania, zostali opuszczeni przez rodzinę i przyjaciół. Co zrobić, aby im pomóc? Czasami najdrobniejsze działania mogą zajść daleko.

Porozmawiaj z bezdomnym

Powszechnym błędnym przekonaniem wśród osób, które nie doświadczyły bezdomności, jest to, że bezdomni to leniwi włóczędzy. I że są bezdomni z własnej winy. Często nam się wydaje, że bezdomny potrzebuje po prostu pieniędzy i tyle, prawda jest jednak często zupełnie inna. Jest naprawdę wiele powodów, dla których ludzie stają się bezdomni – każdy człowiek to inna historia.

Pierwszym krokiem, jeśli naprawdę chcesz pomóc rozmowa z tą konkretną osobą. Pomaga to postawić się na ich miejscu i zrozumieć, faktyczny problem. W ten sposób pomaga się przełamać stereotypy i nieporozumienia, które często uniemożliwiają ludziom wyciągnięcie pomocnej dłoni.

Ciepły posiłek

Bezdomni to często też ludzie uzależnieni, jak tylko dostają jakieś pieniądze, wydają je bezpośrednio na używki… Często są to ludzie niedożywieni, dlatego warto przygotować dla nich jakiś ciepły i lekkostrawny posiłek czy też napój.

Darowizny – jak mądrze pomagać?

Poza mieszkaniem bezdomnym często brakuje również podstawowych artykułów pierwszej potrzeby, takich jak jedzenie, woda i odzież. Więc jeśli możesz, przekaż darowiznę organizacjom, które pomagają bezdomnym, takim jak jadłodajnie i schroniska. Organizacje te często polegają na hojności ludzi takich jak Ty, aby dalej robić to, co robią. – Jedną z takich organizacji jest stowarzyszenie Antidotum – opisane tutaj.

Oprócz gotówki możesz również przekazywać przedmioty rzeczowe, takie jak żywność, używane ubrania i artykuły higieniczne. Niektóre z najczęstszych elementów, których często brakuje w schroniskach dla bezdomnych, to:

  • żywność
  • skarpetki i bielizna
  • ubrania sezonowe
  • produkty do higieny kobiecej
  • produkty toaletowe
  • proszek do prania
  • łóżka

Zatrudnienie bezdomnego

Zwykłe danie komuś pieniędzy w porównaniu z zapłatą za drobną pracę jest znacznie lepszym rozwiązaniem. Jeśli masz jakąś potrzebę choćby drobną, która może taka bezdomna osoba wykonać znacznie lepszym rozwiązaniem będzie jej zapłacenie za taką czynność, niż danie do ręki pieniędzy,

Zwalczaj stereotypy

Podnieść się z bezdomności nie jest zwykle łatwo, ale są tacy, którym się udaje. Są to zwykle ludzie, którym poświęcono dużo uwagi, a stereotypy, które mieli oni o sobie, jak inni o nich zostały przełamane.

Opracuj listę placówek pomocowych

Miej przy sobie kartę z listą lokalnych schronisk, aby móc je rozdawać bezdomnym.

Pomoc bezdomnym tak naprawdę nie wymaga wiele czasu i wysiłku ani znacznego salda w banku. Nawet proste czynności, takie jak te wymienione powyżej, mogą przejść długą drogę. Najważniejsza jest chęć ulepszania życia innych i chęć dokonywania zmian.



Podobne artykuły ze strony:

Jak bardzo to było pomocne?

ściągnij gwiazdki z nieba by to ocenić

średnia 5 / 5. ilosc głosów: 2

No votes so far! Be the first to rate this post.

Prześlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *