Jak media społecznościowe wpływają na naszą samoocenę?

Psychika, psychoterapia

(1)

Regularne korzystanie z mediów społecznościowych i „robienie selfie” może prowadzić do obniżenia poczucia własnej wartości i skłonności do dysmorfofobii własnego ciała. Społeczno-kulturowa teoria samooceny głosi, że komunikaty przekazywane przez media i rówieśników o znaczeniu wyglądu są internalizowane przez jednostki, które przyjmują standardy piękna innych jako własne.

Do czego prowadzi nadmierne korzystanie z mediów społecznościowych?

Nadmierne korzystanie z mediów społecznościowych, publikowanie i robienie selfie może sprawić, że osoby będą niespokojne, jeśli chodzi o publiczne pokazywanie swoich idealnych zdjęć. W szczególności ma to wpływ na zdrowie psychiczne kobiet stale przebywających w mediach społecznościowych. Dziewczęta z dysmofofobią wykazują objawy niskiej i negatywnej samooceny. Naukowcy z Uniwersytetu Birgi w Stambule i Uniwersytetu Bogajichi w Turcji odkryli, że osoby o niższej samoocenie częściej uczestniczą w trendzie samooceny i korzystają z mediów społecznościowych. Zaś teorie samoweryfikacji wyjaśniają, w jaki sposób ludzie używają selfie, aby uzyskać weryfikację od innych poprzez polubienia i komentarze. W rezultacie media społecznościowe mogą wprowadzać w błąd co do wyglądu. Podobnie jak ludzie z tendencjami do dysmorfofobii ciała, takie zachowanie może prowadzić do ciągłego pragnienia aprobaty, poczucia własnej wartości, a nawet depresji.