Jak działa psychoterapia online?

archiwum, Psychika, psychoterapia, Relacje z ludźmi

5
(1)

Osoby z problemami zdrowia psychicznego mogą nawet w naszych czasach napotkać bariery w dostępie do skutecznych form psychoterapii, takich jak np. psychoterapia psychodynamiczna. Chodzi tu o ludzi z utrudnionym dostępem mieszkających przykładowo w małych miejscowościach, czy też osób często podróżujących, jak i też będących zagranicą. Sytuacja z trudnym dostępem do psychoterapii dotyczy także osób z niepełnosprawnościami, które ograniczają możliwości wyjścia z domu. Technologia wideokonferencji, która umożliwia jednoczesne udostępnianie informacji audio i wideo na odległość geograficzną, stanowi alternatywę, która może poprawić ten dostęp. W naszych czasach, aby korzystać z takich możliwości praktycznie wystarczy telefon komórkowy, tablet czy też komputer, który jest obecnie w posiadaniu praktycznie każdego.

Psychoterapia na odległość czy to nowość?

Internetowe interwencje psychoterapeutyczne są stosowane od ponad dekady, nie była to jednak pierwsza psychoterapia na odległość, Psychoterapia na odległość, towarzyszy praktycznie od początku istnienia psychoterapii. Już na początku Freud prowadził terapię ze swoimi pacjentami pisząc listy na odległość. Kolejnym etapem było uruchomienie w latach 60 psychoterapii na telefon, teleporad psychoterapeutycznych, które miały dac pomoc osobom mieszkającym w odległych odosobnionych miejscach, jak i tez pomóc ludziom pracującym w wojsku.

Terapia online lub teleterapia na dzień dzisiejszy obejmuje zdalne sesje terapeutyczne, które przeprowadzane są za pośrednictwem rozmów wideo, czatów, poczty elektronicznej lub telefonu. Zyskały one bardzo na popularności, odkąd terapeuci rozszerzyli swoją ofertę, aby zapewnić ludziom bezpieczeństwo podczas pandemii COVID-19. Wiele osób woli teleporadę, ponieważ często jest wygodniejsza, bardziej prywatna i tańsza forma terapii niż sesje twarzą w twarz.

Jak zatem działa obecnie psychoterapia na odległość – online?

W psychoterapii online klient jest traktowany praktycznie w taki sam sposób, jak gdyby odwiedził gabinet psychoterapeutyczny. Najpierw odbywają się konsultacje, w trakcie których podjęta może być decyzja o rozpoczęciu psychoterapii. Następnie psycholog podejmuje się zainicjowania, prowadzenia a na końcu zakończenia procesu psychoterapeutycznego z klientem.

Korzyści z psychoterapii online

  • Wygoda: dzięki wielu różnym formom komunikacji możesz spotykać się ze swoim terapeutą przez telefon, mailowo lub tez poprzez wideo na żywo w zaciszu własnego domu.
  • Dostępność spotkań: w zależności od wybranej platformy możesz umawiać się na spotkania poza typowymi godzinami pracy jak i także w weekendy.
  • Znalezienie psychoterapeuty jest łatwiejsze: Dzięki terapii online nie musisz ograniczać się do terapeutów pracujących w Twoich okolicach. Jeśli np szukasz psychoterapeuty pracującego w nurcie wglądowym, a nie ma go w okolicy, możesz podjąć taką prace Online np. korzystając z usług psychoterapeutycznych ONLINE Centrum Adiuta. A jeżeli szukasz terapeuty, w innych nurtach zajrzyj tutaj. .

Skuteczność psychoterapii online

Wiele systematycznie robionych badań potwierdza, że ​​psychoterapia online za pośrednictwem telekonferencji jest tak samo skuteczna jak psychoterapia stacjonarna pod względem redukcji objawów klinicznych w dość szerokim zakresie zaburzeń psychicznych. W szczególności doniesiono, że psychoterapia online za pośrednictwem wideokonferencji skutecznie zmniejsza objawy kliniczne w przypadku poważnych zaburzeń depresyjnych, zaburzeń odżywiania, zespołu stresu pourazowego, zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych jak i fobii społecznej.

źródła badań o psychoterapii online:

  • Backhaus, A., Agha, Z., Maglione, ML, Repp, A., Ross, B., Zuest, D., Rice-Thorp, NM, Lohr, J. i Thorp, SR (2012). „Psychoterapia wideokonferencyjna: przegląd systematyczny”. https://doi.org/10.1037/a0027924
  • Micha Blake Berryhill, Nathan Culmer, Nelle Williams, Anne Halli-Tierney, Alex Betancourt, Hannah Roberts i Michael King (2019). „Wideokonferencyjna psychoterapia i depresja: przegląd systematyczny”. https://doi.org/10.1089/tmj.2018.0058
  • Carl Norwood, Nima G. Moghaddam, Sam Malins, Rachel Sabin-Farrell (2018). „Sojusz roboczy i skuteczność wyników w psychoterapii wideokonferencyjnej: przegląd systematyczny i metaanaliza noninferiority”. https://doi.org/10.1002/cpp.2315
  • Clare S. Rees, Ellen Maclaine (2015). „Systematyczny przegląd psychologicznego leczenia zaburzeń lękowych za pomocą wideokonferencji”. https://doi.org/10.1111/ap.12122


Podobne artykuły ze strony:

Jak bardzo to było pomocne?

ściągnij gwiazdki z nieba by to ocenić

średnia 5 / 5. ilosc głosów: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

Prześlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *